Seminarium szkoleniowe „Cyfrowa popularyzacja archiwów instytucji naukowych i kulturalnych – dziś i jutro. A co z popularnością archiwistów?”
Relacja
W końcu przyszedł czas na podsumowanie Seminarium szkoleniowego „Cyfrowa popularyzacja archiwów instytucji naukowych i kulturalnych – dziś i jutro. A co z popularnością archiwistów?” zorganizowanego przez Sekcję Archiwów Instytucji Naukowych i Kulturalnych Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, Archiwum Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Udział w nim wzięło 70 uczestników z różnych instytucji – m.in. archiwów szkół wyższych, naukowych, państwowych, wojskowych czy sądowych – z całej Polski – m.in. Zielonej Góry, Bydgoszczy, Gdańska, Torunia, Krakowa, Poznania, Tarnowa, Szczecina, Lublina, Białegostoku, Oleśnicy, Kielc, Warszawy oraz 21 prelegentów.
Gościli również przedstawiciele Stowarzyszenia Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości.
Wielkie podziękowania składam Rektorowi-Komendantowi Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie Panu gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztofowi Curowi za możliwość zorganizowania w obiektach Lotniczej Akademii Wojskowej oraz za objęcie honorowym patronatem tego wydarzenia (miałem możliwość chwili rozmowy w pierwszym dniu).
Ogromne podziękowania składam Pani Dr Danucie Hać oraz Pani Marcie Bieńczak z Archiwum Lotniczej Akademii Wojskowej za wspaniałą organizację seminarium na bardzo wysokim poziomie. Personelowi Kompleksu Konferencyjno-Gastronomicznego za wspaniałą obsługę i bardzo dobrą kuchnię.
3 czerwca rozpoczęliśmy od programu realizowanego przez Archiwum Lotniczej Akademii Wojskowej „Z głową w chmurach” czyli zwiedzania Lotniczej Akademii Wojskowej, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Mogli zapoznać się z salami ćwiczeń na symulatorach lotniczych oraz … dać się wystrzelić w powietrze czyli jak należy się katapultować. katapultowano m.in przewodniczącego Sekcji:)
Wspólna kolacja i czas do rozmów…
4 czerwca, we wtorkowy poranek, o godz. 9-ej rozpoczęliśmy…
Obrady zostały rozpoczęte, a słowo wstępne wygłosił Przewodniczący Sekcji Archiwów Instytucji Naukowych i Kulturalnych SAP Igor Makacewicz, który powitał wszystkich uczestników seminarium bez których to wydarzenie by się nie odbyło, a w szczególności:
(z władz Lotniczej Akademii Wojskowej)
Płk pil. dr inż. Wojciecha Wróblewskiego – prorektora d/s wojskowych, który zastępował nieobecnego Rektora-Komendanta LAW,
Płk dr inż. Andrzeja Truskowskiego, prof. LAW – prorektora d/s kształcenia,
Dr hab. inż. Pawła Gołdę, prof. LAW – prorektora d/s naukowych,
Dr hab. Adama Wetoszkę, prof. LAW – prorektora d/s studenckich,
Dr inż. Witolda Sarnowskiego – dziekana Wydziału Lotnictwa LAW,
Płk pil. dr Tomasza Goździckiego – prodziekana Wydziału Bezpieczeństwa Lotniczego LAW,
Mgr Waldemara Bieńka – kanclerza LAW,
Mgr Tomasza Płowasia
Mgr Emilię Ryczkowską – dyrektor Wydawnictwa LAW,
Mgr Bożenę Jach – dyrektor Biblioteki Głównej LAW,
Mgr Monikę Żmudę – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych,
Dr Danutę Marię Hać – dyrektor Archiwum Lotniczej Akademii Wojskowej – bez której i jej zespołu nasze seminarium by się nie odbyło.
Podczas pierwszej sesji plenarnej – moderowanej przez Igora Makacewicz, wygłoszono następujące referaty.
Jako pierwsza swoje wystąpienie nt. „Chroniąc świadectwa przeszłości, chronimy pamięć. Archiwum Lotniczej Akademii Wojskowej w stulecie Szkoły Orląt” wygłosiła dr Danuta Maria Hać z Archiwum LAW w Dęblinie, która opowiedziała o czterech niezwykłych kobietach, których pasją było latanie.
Kolejnym referat wygłosił gospodarz poprzedniego seminarium szkoleniowego, dr Mirosław Świt z Archiwum Uniwersytetu Zielonogórskiego nt. „Wielowymiarowości popularyzacji na przykładzie wybranych wydarzeń z historii Zielonej Góry”, który w barwny sposób opowiedział o wydarzeniach jakie miały miejsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat jak np. o wizycie Jurija Gagarina (1961) czy też o Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który odbywał się w Zielonej Górze (1965-1989).
Następnie głos zabrała dr Monika Płuciennik z Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego i przedstawiła popularyzację od postaw czyli jak można wykorzystać design thinking w działalności popularyzatorskiej.
Natomiast o aspektach prawnych w działalności popularyzatorskiej archiwów słów kilka wygłosił dr hab. Marek Konstankiewicz, prof. UMCS z Lublina.
Przedstawiciel Stowarzyszenia Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości Andrzej Cyrwus z Archiwum Sądu Okręgowego w Toruniu w bardzo ciekawy sposób opowiedział o popularyzacji sądu, archiwum i zawodu archiwisty na przykładzie własnej pracy zawodowej.
I ostatnim wystąpieniem, przed upragnioną przerwą kawową, było wystąpienie Romana Tyrny z firmy Beskid Plus, który w bardzo intersujący sposób opowiedział o nowoczesnych rozwiązaniach wzorniczych w opakowaniach muzealnych i archiwalnych.
Następnie powitani zostali:
Piotra Warownego z Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Kultury,
Dr Monikę Płuciennik – Wiceprezes SAP,
Dr hab. Marlenę Jabłońską, prof. UMK – przewodniczącą z zaprzyjaźnionej Sekcji Edukacji Archiwistów SAP
Andrzeja Cyrwusa i Artura Goplarka przedstawicieli Stowarzyszenia Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości,
Mgr Agnieszka Konstankiewicz – Zastępcę Dyrektora AP w Lublinie,
Dr hab. Marka Konstakiewicza, prof. UMCS – prezesa Oddziału SAP w Lublinie
Karola Wardańskiego z Muzeum II Światowej w Gdańsku,
a także sponsorów seminarium
Romana Tyrnę z firmy BESKID PLUS z Cieszyna,
Mariusza Bieleckiego z firmy ROL-MOT z Ciepielowa,
Tomasza Zdziebłowskiego z firmy EMIKS z Lublina,
Pawła Tunina z firmy ARTEC.
Po nim głos zabrali:
Płk pil. dr inż. Wojciech Wróblewski, prorektor d/s wojskowych, który zastępował nieobecnego Rektora-Komendanta LAW,
Dr hab. inż. Paweł Gołda, prof. LAW, prorektor d/s naukowych
Dr Monika Płuciennik – Wiceprezes SAP
Dr hab. Marek Konstankiewicz, prof. UMCS – Prezes Oddziału SAP w Lublinie.
Drugą sesję panelową poprowadziła dr Danuta Maria Hać, podczas której wygłoszono następujące prelekcje.
Jako pierwsza po przerwie kawowej głos zabrała Ewa Skonieczna z Archiwum Politechniki Bydgoskiej i opowiedziała jak drobne kroki mają znaczenie w popularyzacji archiwum na własnym przykładzie, o trudnych początkach i postawieniu archiwum „na nogi”.
Następnie Maciej Zborek z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiedział o audiowizualnej formie popularyzacji archiwaliów można popularyzować pamięć Uniwersytetu.
W kolejnym wystąpieniu Joanna Kapitan wygłosiła referat nt. „Popularyzacji i promocji działalności archiwów szkół wyższych na przykładzie Archiwum Uniwersyteckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”.
Na wybranych przykładach Tomasz Weresa z Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie opowiedział o promocji i popularyzacji zasobu.
I zakończenie Monika Żurawczyk z Archiwum Uniwersytetu szczecińskiego w bardzo ciekawy sposób przedstawiła jak można zaktywować archiwum w mediach społecznościowych.
Po przerwie obiadowej udaliśmy się do Muzeum Sił Powietrznych gdzie wysłuchaliśmy wykładu Moniki Żmudy, dyrektor MSP, na temat „Lotnik, skrzydlaty władca bez granic – realizacja misji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie” i zwiedzaliśmy wystawę poświęconą lotnictwu i lotnikom, która bardzo mocno zainteresowała uczestników.
Podsumowaniem dnia była uroczysta kolacja dla uczestników seminarium.
5 czerwca, ostatni dzień seminarium. Na Wydziale Bezpieczeństwa Lotniczego odbyła się część warsztatowa seminarium z podziałem na grupy. Pierwszy warsztat był poświęcony w jaki sposób popularność przekuć w archiwalny sukces, który poprowadziła nieoceniona dr hab. Marlena Jabłońska z UMK w Toruniu. Drugim warsztat o materiałach audiowizualnych czyli klatka po klatce poprowadził Sławomir Skowiński z Filmoteki Narodowej Instytut Audiowizualny – FINA. Oba warsztaty cieszyły dużym zainteresowaniem wśród uczestników.
Ostatnią sesję panelową poprowadziła Monika Żmuda, podczas której wygłoszono następujące referaty.
Na początek dr Katarzyna Łukasiak z UMK w Toruniu w swoim wystąpieniu opowiedziała o wyzwaniach stojących przed archiwami i użytkownikami w związku z kompetencjami cyfrowymi w polityce Unii Europejskiej.
W kolejnym wystąpieniu dr Paweł Radziejewski z Archiwum Uniwersytetu medycznego w Białymstoku opowiedział o popularyzacji archiwum poprzez archiwizacje na przykładzie materiałów archiwalnych Studenckiego Centrum Radiowego „Radiosupeł”.
Następnie Szymon Rożyński przedstawił aspekty dobrej współpracy w przestrzeni lokalnej pomiędzy Archiwum Wojskowym w Toruniu i Muzeum Artylerii w Bydgoszczy. Jednak jest możliwe. Natomiast Radosław Szewczuk na przykładzie Archiwum Wojskowego w Oleśnicy przedstawił w ciekawy sposób jak można popularyzować zasób wojskowej sieci archiwalnej.
Na ostatniej prostej Jakub Paprotny z Archiwum AWF w Warszawie opowiedział o popularyzacji archiwów na podstawie własnej 20-letniej pracy zawodowej, co i w jaki sposób można zrobić. I na sam koniec Maciej Jasiński z Archiwum Urzędu Miasta w Markach w bardzo ciekawy sposób przedstawił jak można zrobić wiele za niewiele.
Na podsumowanie głos zabrała dr hab. Marlena Jabłońska.
Po tym nastąpiło wręczenie certyfikatów uczestnikom przez dr Danutę Hać, Monikę Żmudę i Igora Makacewicz
Bardzo dziękujemy Wszystkim za uczestnictwo w seminarium, a organizatorom – Lotniczej Akademii Wojskowej – a przede wszystkim dr Danucie Hać, Marcie Bieńczak za wspaniałą organizację.