VI Krajowe Sympozjum Archiwalne
Stowarzyszenie Archiwistów Polskich wraz z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej, Instytutem Pamięci Narodowej, Polską Akademią Nauk Oddział w Lublinie, Archiwum Państwowym w Lublinie, zaprasza na VI KRAJOWE SYMPOZJUM ARCHIWALNE „ARCHIWA RODZINNE I SPOŁECZNE”, które pod honorowym patronatem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych odbędzie się w Lublinie, w dniach 24-25 maja 2024 r.
W jego programie zaplanowano blisko 60 referatów oraz niemal 20 posterów poświęconych problemom archiwów rodzinnych i społecznych, ich wzajemnym powiązaniom, podobieństwom i różnicom, ich miejscu w ramach narodowego zasobu archiwalnego tudzież ich relacjom z archiwami publicznymi i innymi instytucjami. Stworzy to okazję do prezentacji szerokie spektrum problemów oraz do dyskusji nad nimi.
Do udziału w sympozjum zapraszamy:
– przedstawicieli wszystkich rodzajów archiwów, które w swym działaniu natykają się na powyższe zagadnienia;
– osoby zaangażowane w prowadzenie archiwów rodzinnych i społecznych;
– osoby korzystające z zasobów tych archiwów do różnych celów;
– badaczy zainteresowanych problematyką sympozjum.
Podstawą udziału w VI Krajowym Sympozjum Archiwalnym SAP jest przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej oraz wniesienie określonych w niej opłat do dnia 30 kwietnia 2024 r. Karty zgłoszeniowe prosimy przesyłać na adres: 6ksa@sap.waw.pl . W związku z ograniczoną liczbą miejsc, o udziale w Sympozjum decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorzy nie zapewniają noclegów dla uczestników Sympozjum nie będących referentami lub uczestnikami sesji posterowej, ani nie pośredniczą w ich rezerwowaniu.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. Biura SAP:
601-565-475 (Anna Brzywczy)
506-331-966 (Izabela Taras)
pod adresem e-mail: 6ksa@sap.waw.pl
oraz na stronie: www.sap.waw.pl.
Komitet Naukowo-Programowy VI Krajowego Sympozjum Archiwalnego:
– prof. dr hab. Waldemar Chorążyczewski (przewodniczący)
– dr Tomasz Czarnota
– mgr Agnieszka Konstankiewicz
– dr hab. Marek Konstankiewicz, prof. UMCS
– dr Magdalena Wiśniewska-Drewniak
Komitet Organizacyjny VI Krajowego Sympozjum Archiwalnego:
– dr hab. Marek Konstankiewicz (przewodniczący)
– mgr Małgorzata Bieda
– mgr Mariusz Durakiewicz
– mgr Joanna Kapitan
– mgr Magdalena Mirosław
– dr Robert Stępień
– dr Małgorzata Szabaciuk
Relacja
W dniach 24-25 maja 2024 r. odbyło sie w Lublinie VI Krajowe Sympozjum Archiwalne pod hasłem „Archiwa rodzinne i społeczne”. Oprócz Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, jego współorganizatorami byli: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Archiwum Państwowego w Lublinie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddział Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Sympozjum patronatem honorowym objął Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. Istotnie do organizacji wydarzenia przyczynili się jego sponsorzy: Ceiba sp. z o.o., Emiks oraz KIEL-TECH sp. z. o.o.
W sympozjum wzięło udział blisko 160 uczestników. Przedstawiono na nim 57 referatów (w tym kilka wieloautorskich) oraz 15 posterów. Dotyczyły one wielu aspektów funkcjonowania archiwów rodzinnych, archiwów społecznych oraz oddziaływanie na obydwa te rodzaje archiwów instytucji publicznych, takich jak archiwa państwowe.
Podczas Sympozjum odbyły sie także imprezy towarzyszące, takie jak:
– Walne zebranie członków Sekcji Archiwów Rodzinnych SAP;
– otwarcie wystawy plenerowej „Magierscy. Fotografowie z Lublina” współorganizowana przez Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Państwowe w Lublinie;
– spotkanie z Olgą Nasińską i Łukaszem Karolewskim autorami publikacji „Magierscy. Fotografowie z Lublina” , współorganizowana przez Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Państwowe w Lublinie;
– otwarcie wystawy „Weterani 2 Korpusu Polskiego w archiwach rodzinnych” w siedzibie wystawa organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Nad kształtem merytorycznym konferencji czuwał Komitet Naukowo-Programowy, działający pod kierunkiem prof. dra hab. Waldemara Chorążyczewskiego, z udziałem dra Tomasza Czarnoty, dra hab. Pawła Guta, Agnieszki Konstankiewicz, dra hab. Marka Konstankiewicza oraz dr Magdaleny Wiśniewskiej-Drewniak. W organizację sympozjum zaangażowani członkowie lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz studenci kierunku Archiwistyka i Nowoczesne Zarządzanie Zapisami Informacyjnymi na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej.
Wydawnictwa
W trakcie przygotowania.