XIV Ogólnopolskie Seminarium Archiwalne
Archiwa wyodrębnione w polskiej sieci archiwalnej
Płock, 28-29 maja 2019 r.
Sekcja Archiwa Zakładowe cyklicznie, od roku 2003, organizuje ogólnopolskie seminaria szkoleniowe, których celem jest popularyzacja teoretycznej i praktycznej wiedzy o postępowaniu z dokumentacją oraz jej zarządzaniu. Szczególna uwaga skupiona jest na prezentacji nowoczesnych metod i narzędzi pracy wśród aktotwórców oraz osób odpowiedzialnych za działalność archiwalną, a także podnoszenie i doskonalenie kwalifikacji zawodowych archiwistów.
Problematyką omawianą w trakcie XIV Ogólnopolskiego Seminarium Archiwalnego w dniach 28–29 maja 2019 r. pn. „Archiwa wyodrębnione w polskiej sieci archiwalnej”.
Swój czynny udział w nim zadeklarowało już kilkunastu przedstawicieli instytucji, które prowadzą archiwa wyodrębnione, m.in. Kancelarii Sejmu, Prezesa Rady Ministrów, Straży Granicznej, Agencji Wywiadu, Policji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Archiwum Akt Nowych. Wystosowaliśmy zaproszenia do przedstawicieli środowisk archiwalnych w Czechach, na Litwie i Ukrainie oraz w Niemczech. Podjęte zostaną m.in. następujące tematy: aspekty prawno-historyczne funkcjonowania archiwów wyodrębnionych, problem udostępniania w świetle obowiązujących przepisów prawnych, przekazywanie materiałów archiwalnych do archiwów państwowych, problematyka systemów EZD stosowanych w instytucjach prowadzących archiwa wyodrębnione, zasady postępowania z informacjami niejawnymi, omówiona zostanie specyfika niektórych archiwów wyodrębnionych.